Wszyscy marzą o tym, by jeździć dobrymi, nowoczesnymi samochodami. Nie każdy jednak ma wystarczające fundusze, by w całości sfinansować zakup pojazdu. Co w takiej sytuacji? Wówczas z pomocą przychodzi kredyt lub leasing. Dzięki nim możesz korzystać z nowoczesnego auta, płacąc wyłącznie miesięczne raty. Co, jednak jeśli nie możesz zapłacić kolejnego zobowiązania? Czy ratę kredytu i leasingu można odłożyć w czasie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Jak sfinansować zakup samochodu? Czym jest leasing?
Leasing samochodu jest coraz bardziej opłacalny. Polacy zauważają korzyści płynące z tej formy finansowania pojazdów i coraz chętniej wybierają to rozwiązanie. Leasing samochodu to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingodawcą (firmą, która jest właścicielem lub kupi samochód), a leasingobiorcą (osobą, która płaci za wynajem i ma możliwość korzystania z pojazdu). W przypadku leasingu samochodu miesięczna rata jest obliczana na podstawie amortyzacji pojazdu – zmiany pomiędzy jego obecną wartością a wartością na koniec leasingu – plus odsetki i opłaty. Przez długi czas ta forma finansowania auta była zarezerwowana dla przedsiębiorców, jednak od jakiegoś czasu również osoby prywatne mogą zdecydować się i otrzymać pojazd w leasingu.
Jak powinna być skonstruowana umowa leasingowa? O co zapytać leasingodawcę przed podpisaniem dokumentu?
Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie leasingu samochodów, prawdopodobnie nie musisz się martwić o to, że podejmiesz złe decyzje. Jednak jeśli nie wiesz zbyt wiele na temat tej formy finansowania samochodów, możesz nie mieć świadomości odnośnie do tego, jakie pytania zadać sprzedawcy, aby upewnić się, że otrzymujesz dobrą ofertę. Chociaż umowa leasingowa zawiera sporo kwestii, musisz zwrócić uwagę tylko na kilka z nich. Jeśli zadasz właściwe pytania, możesz dokładniej ocenić propozycję firmy.
Jaka jest wartość rezydualna samochodu?
Wartość rezydualna to szacunkowa ocena tego, ile samochód będzie wart na koniec leasingu. Jest to kluczowy element dobrego leasingu i zwykle wyraża się go jako procent sugerowanej przez producenta ceny detalicznej pojazdu. Biorąc samochód w leasing, płacisz za różnicę między ceną sprzedaży a wartością końcową rozłożoną na cały okres trwania leasingu. Im wyższa jest wartość rezydualna, tym mniejsza będzie ta różnica, a tym samym mniejsze raty.
Jaki jest limit kilometrów w przypadku danej oferty leasingowej?
Gdy będziesz podpisywał umowę leasingową, zwróć uwagę na limit kilometrów, który będzie w niej zapisany. Negocjując warunki korzystania z pojazdu, możesz wybrać różne wersje. Zazwyczaj jest to od 10 do nawet 60 tys. km rocznie. Przed podpisaniem umowy upewnij się, że leasing, który bierzesz pod uwagę, pozwoli na przejechanie wystarczającej liczby kilometrów.
Czy jest konieczna i ile wynosi opłata wstępna?
Opłata wstępna inaczej nazywana również wkładem własnym to kwota, którą płacisz z góry w momencie podpisania umowy leasingowej. Jest ona zabezpieczeniem leasingodawcy na wypadek niepłacenia przez Ciebie kolejnych rat. Jest ona również korzystna dla Ciebie. Im wyższy wkład własny, tym niższe raty leasingowe.
Jak kończy się umowa leasingowa?
Zazwyczaj po zakończeniu trwania umowy leasingowej masz dwie opcje do wyboru: możesz oddać samochód leasingodawcy lub wykupić go za niewielki procent aktualnej wartości. W zależności od warunków zapisanych w umowie może to być nawet zaledwie 1% wartości danego pojazdu. Warto upewnić się w momencie podpisywania dokumentu, jakie masz możliwości w dniu rozwiązania porozumienia.
Jak długo trwa okres leasingu?
Nie ma jednego określonego okresu. Jeśli myślisz o leasingu, możesz się zastanawiać, jak długi powinien być okres leasingu. Każda firma inaczej podchodzi do tej kwestii. Przyjęło się, że wiek leasingowanego samochodu oraz okres umowy nie może przekraczać 8 lat. Okres finansowania pojazdu wynosi zazwyczaj od 12 do 48 miesięcy. W przypadku nowszych samochodów może to być okres dłuższy w zależności od podejścia do tematu danej firmy.
Czy można odroczyć spłatę raty kredytu i leasingu?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób z dnia na dzień nie było w stanie zapłacić wymaganej kwoty raty kredytu lub leasingu. Zamykane miejsca pracy, kwarantanna, strach przed wirusem sprawiły, że ludzie mają obecnie wiele zmartwień na głowie. Co zrobić, gdy nie jesteś w stanie spłacić raty? Z pomocą przyszedł Związek Banków Polskich. W ślad tego podmiotu poszły Związek Polskiego Leasingu oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wszystkie organy zasugerowały, by w związku z trudną sytuacją finansową, umożliwić kredytobiorcom oraz leasingobiorcom możliwość odroczenia w czasie konieczności spłaty rat. Dzięki ich zaleceniom leasingodawcy mogą elastycznie, w zależności od sytuacji danego klienta wydłużać oraz dostosowywać czas finansowania i wynajmu.