Dlaczego warto zdecydować się na leasing pojazdu?

Wyjaśniamy jak działa leasing

Jakie są zalety tej formy finansowania?

Samochód dla siebie lub swojej firmy możesz nabyć na różne sposoby. Możesz to zrobić, kupując auto za gotówkę, biorąc kredyt, który to sfinansuje lub decydując się na leasing pojazdu. Jakie są wady oraz zalety tych form nabycia samochodu? Sprawdź oferty najmu również dla firm pod adresem https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu/finansowanie-samochodu-nowego/najem-dla-przedsiebiorcow.html.

Kredyt

Przy finansowaniu samochodu za pomocą kredytu, płacisz miesięczną opłatę, która pokrywa cenę samochodu w czasie. Po zatwierdzeniu dokumentów oraz ocenie Twojej zdolności kredytowej bank przelewa żądaną kwotę na Twoje konto. Z tych pieniędzy możesz skorzystać, aby zakupić pojazd. Samochód jest w pełni Twoją własnością, a pieniądze, które jesteś winien bankowi, można odliczyć od podatku. Bank jest ostatecznym decydentem warunków kredytowych na podstawie Twojej sytuacji finansowej. Zazwyczaj bank nalicza wysokie oprocentowanie (znacznie wyższe niż w przypadku leasingu). Wynosi ono od 8 do nawet 10%. Czy kredyt to dobry pomysł dla przedsiębiorców? Dzięki tej formie finansowania samochodu nabywasz pojazd i od razu stajesz się jego właścicielem. Dzięki temu możesz samodzielnie nim zarządzać. Jednak wzięcie kredytu wiąże się z osłabieniem zdolności kredytowej. Co to oznacza? Jeśli będziesz chciał pożyczyć pieniądze na inne konieczne inwestycje, bank może nie zgodzić się na to, ponieważ masz już zaciągnięte inne zobowiązania.

Gotówka

Kupując auto za gotówkę, korzystasz z własnych rezerw finansowych. Dzięki temu nie masz wobec nikogo żadnych zobowiązań. Auto zakupione za gotówkę automatycznie staje się Twoje. Jesteś jego właścicielem i nie musisz się martwić, że jesteś zależny od jakiejś instytucji. Jakie są wady tego rodzaju finansowania zakupu samochodu? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że decydując się na taki krok, pomniejszasz dosyć znacząco fundusze swojego gospodarstwa domowego. W przypadku przedsiębiorców trzeba wziąć pod uwagę fakt, że negatywnie wpłynie to na środki obrotowe firmy. Może się okazać, że w związku z wydaniem dużej sumy na samochód, musisz zrezygnować z innych wydatków. Zakup gotówkowy, przynajmniej na początku, nie możesz wliczyć do kwoty kosztów prowadzenia działalności. Auto podlega także amortyzacji, ponieważ jest środkiem trwałym w przedsiębiorstwie. Dla nowego samochodu jest to 60 miesięcy, dla używanego – 30.

Leasing

Leasing jest w zasadzie długoterminowym wynajmem. Podobnie jak w przypadku finansowania, możesz wziąć go z dowolną wpłatą, ale w przeciwieństwie do kredytu, nie jesteś właścicielem samochodu, a płatności nie są odliczane od podatku. Dużym plusem leasingu jest to, że miesięczne stawki są niższe niż w przypadku kredytu ze względu na wartość rezydualną, a proces uzyskania samochodu jest znacznie szybszy i mniej skomplikowany. Nie musisz wypełniać setek dokumentów i czekać na ocenę zdolności kredytowej. W przypadku leasingu możesz dostosować swoją umowę do własnych potrzeb. Negocjując warunki porozumienia z leasingodawcą, możesz określić wysokość wkładu własnego, roczny limit kilometrów czy długość okresu finansowania. W tym przypadku masz także do dyspozycji najnowsze samochody. Firmy leasingowe rzadko mają w swojej ofercie pojazdy, których wiek przekracza 4 czy 5 lat. Dzięki tej formie finansowania możesz korzystać z nowych aut, płacąc wyłącznie miesięczną ratę.

Od czego zależy wysokość raty leasingu?

Rata leasingu to cykliczna opłata, którą zobowiązujesz się regulować w zamian za możliwość korzystania z pojazdu. Jej wysokość jest określona w umowie, która jest podstawą zawarcia porozumienia. Bez tego dokumentu niemożliwe jest rozpoczęcie okresu leasingowego. Co kształtuje ratę? Jakie czynniki wpływają na jej wysokość? W pierwszej kolejności jest to wartość samochodu. Im nowszy i droższy model, tym wyższa miesięczna rata. Równie ważna jest opłata wstępna. Rozpoczynając okres leasingowania, możesz wpłacić na konto firmy pewną ustaloną kwotę wkładu własnego. Im wyższa opłata wstępna, tym niższa rata. Zazwyczaj wkład własny wynosi ok. 10 proc. wartości pojazdu. Na wysokość miesięcznego zobowiązania wpływa także czas trwania umowy, wysokość wykupu danego pojazdu oraz możliwość odliczenia kosztów. Jak sprawdzić, ile będzie wynosić rata w przypadku leasingu konkretnego samochodu? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą kalkulatory online. Dzięki niemu jesteś w stanie porównać oferty leasingowe różnych pojazdów zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Możesz sprawdzić, ile będzie wynosić miesięczne zobowiązanie w przypadku różnych czynników. Kalkulator umożliwia sprawdzenie wysokości raty w zależności od czasu trwania umowy, wysokości wkładu własnego oraz maksymalnego rocznego limitu kilometrów (wysokość rat leasingu można sprawdzić na https://kalkulator.vwfs.pl/).Możesz również skontaktować się z doradcą, jednak narzędzia online to zdecydowanie szybszy sposób na zapoznanie się z konkretną ofertą oraz porównanie jej z innymi.

Najnowsze posty

  • 27 PAŹ 2022

Czy można odłożyć spłatę kredytu i leasingu?

Wszyscy marzą o tym, by jeździć dobrymi, nowoczesnymi samochodami. Nie każdy jednak ma wystarczające fundusze, by w całości sfinansować zakup pojazdu. Co w takiej sytuacji?

  • 10 PAŹ 2022

Koszty eksploatacji samochodu osobowego w leasingu

Leasing samochodowy to sposób finansowania, który doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

  • 25 WRZ 2022

Nowe samochody użytkowe w zasięgu Twojej firmy

Dla wielu osób wizja posiadania nowego, a jednocześnie użytkowego samochodu brzmi dość nierealnie. Może to wynikać z wielu różnych czynników.